To the dunes and back – koniec sa blíži

Predposledný deň nášho pobytu na Sahare. Pri raňajkách prichádzajú info o zmene plánu od CZ team-u. Všetci sú trošku uťahaní. Tak padá pôvodný plán na Ain Oudette a volí sa voľnejší plán. Vyrážam do dún hneď za Ghilane, sú po búrke nejaké našľahané alebo kího šlaka… Proste je to nejaké iné zase, mám pocit že musím moc makať aby to šlo.

Po takýchto zahrievacích 8-9 km vyrážame na výjazd. Najprv smerom na Park Jebil, stojíme pri Café Berber. Nočná prehánka mala malý rozsah a duny ďalej od Ghilane sú suché. S @Honza Michek sa odpájame a vyrážame na smerom na horu Mida, odtiaľ na Camp Zmela a späť do Ghilane. Postupne stúpa vietor, vo vzduchu je stále viac piesku, a tesne pred Ghilane nás zasiahne prehánka. Nič dramatické, za chvíľu je po paráde. Odtiaľ do Ghilane už pálime po pistách a zvyšok grupy nám kýva z reštiky.

V Ghilane vraj dokonca padali krúpy. Za dnešok výživných 110 km. Zaujímavé je, že postupne sa mi stále horieš jazdia mokré, resp. popršané duny. Najlepšie je, keď je podklad taký, ako ho človek čaká ,ale vrchná mokrá krusta na suchom piesku mi nerobí dobre. Každopádne všetci sa zhodneme, že čím väčšia duna, tým menší problém.

Veľké duny poskytujú priestor na rozjazd, priestor na zmenu smeru, priestor na voľbu dobrej stopy a pri zjade priestor na voľbu a korekciu pred ďalším hrebeňom. Zároveň nie sú tak náročné na ruky, umožňujú vyššiu rýchlosť a celkovo sa v nich lepšie napreduje.Ľahké sú aj melé dunky prevažne na pláňach, s prípadným pevným „dolíkom“. Najviac namáhavé sú tie stredné, ktoré jazdca vodia v jednom kuse „hore-dole“hore-dole“ s krátkou nájazdovou aj zjazdovou plošinou, ostrým uhlom zjazdovej strany.


Zajtra nás čaká posledný deň, pojazdíme opatrne dopoludnia a poobede už len balíme. Využili sme pobytu tu ako sa dalo. Mašiny dostali do tela, odvibrovali sme dva kokpity, vypotili litre a litre a potu a spáli všetok benzín. Na zajtrajší výjazd budeme musieť dokúpiť od miestnych.

B team plus väčšia polovica cz teamu vďaka Robovej spojke unikla prietrži mračien s krúpami po dojazde z cafe grand erg..

Lando a @Honza Michek sa vybrali podla čiary v hlave na El Midu a potom do Camp Zmela. My sme sa vyšantili v dunách pri cafe a mali/mame ešte v plane ísť do camp Zmela na ich ružové tuniské víno.